Farkas Gábor, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) Pénzügyi Szekciójának elnöke és a Beszállító-fejlesztési Program egyik vezető felelőse a Portfolio-nak elmondta, hogy a program várhatóan jelentős szerepet játszhat a hazai kkv-k versenyképességének növelésében.
A VOSZ Barométer eredményei alapján a megkérdezett vállalatok 18 százaléka rendelkezik aktív nagyvállalati beszállítói kapcsolatokkal – a legfeljebb 5 főt foglalkoztató cégek esetében ez az arány 14 százalék, az 5 főnél többet foglalkoztatók esetében 24 százalék. A felmérés eredményeiből kiindulva a kkv-k 75-85 százaléka nem rendelkezik nagyvállalati kapcsolattal.
„A kapcsolatteremtést akadályozó kihívásokat célzottan vizsgáltuk mind a nemzetközi értékláncokba történő becsatlakozás, mind a nagyvállalati kapcsolatfenntartás és megtartás vonatkozásában. A vizsgálat során alapul vettük a VOSZ Barométer eredményeit, workshopokat és mélyinterjúkat szerveztünk kisvállalkozók részvételével és interjúkat készítettünk a nagyvállalatok beszállítók kiválasztásáért felelős döntéshozóival” – mondta Farkas Gábor.
Mindezek alapján komplex elemzést végeztek, és megállapították, hogy a kkv-k 57 százaléka esetében korlátot jelentenek a nagyvállalati beszállítói láncba történő becsatlakozás tekintetében az előfinanszírozási nehézségek, míg 54 százalékuk ütközik adminisztratív és nyelvi nehézségekbe a beszállító kiválasztási és szerződéskötési folyamat során.
A VOSZ Beszállító-fejlesztési programja több éven átívelő komplex terv, amelyet hosszú tervezési folyamat előzött meg, annak munkafolyamatai egymásra épülnek, azok szorosan kapcsolódnak egymáshoz. Ezért az egyes munkafolyamatokat önállóan nem érdemes értékelni. Azzal viszont érdemes foglalkozni, hogy a helyzetértékelési dokumentum milyen szerepet tölt be a projekt egészében.
Farkas Gábor szerint a helyzetértékelési dokumentum a projekt elengedhetetlen része, hiszen a tervezési szakaszban objektív alapokon, az egyes szektorokba beáramló külföldi működőtőke értékek alapján meg kellett határozni azokat az iparágakat, ahol egyáltalán gazdaságilag racionális vizsgálni az együttműködés lehetőségét. Ezek azok a nemzetgazdasági szempontból is kulcs ágazatok, amelyekben az európai uniós átlaghoz mérten is lehet tér a termelékenység növelésére a kkv-k bevonásával.
„A VOSZ számára régóta fontos célkitűzés a beszállítók szervezett fejlesztése, ennek okán indította el a Beszállító-fejlesztési programot is. Azonban ez a projekt nem csupán egy kipipálandó pont a vezetőségünk listáján: éppen ezért a tervezési szakasz lezárulta után a VOSZ széles körben terjeszteni kívánja a kutatások és a vizsgálatok eredményeit” – fogalmazott a szakértő.
A tervezési fázis eredményeire alapozva a VOSZ inkubátor programokat tervez indítani, ahol a meghatározott akciópontok megvalósíthatóságát még célzottabban szeretnék elősegíteni. A VOSZ a megvalósítási szakaszban aktívan részt vállal abban, hogy a kkv-k minél szélesebb körének lehetősége legyen részt venni a programban. Konkrétumokkal majd a tervezési fázis lezárását követően tudnak szolgálni.
(A BizniszPlusz podcastjében a Farkas Gáborral készült interjút IDE KATTINTVA hallgathajtha meg.)