A VOSZ székházában tartott konferenciát Marosi László, a VOSZ BPMRSZ elnöke nyitotta meg. Beszédében kiemelte, hogy napjainkban, amikor újabbnál újabb kihívásokkal kell szembenéznünk, még inkább fontos az, hogy ne maradjunk magunkra és ne egyedül kelljen megküzdenünk ezekkel a kihívásokkal. „A VOSZ-ban olyan közösség részei lehetünk, ahol együtt tudunk gondolkodni és ahol naprakész információkat, támogatást kaphatunk” – mondta.
Amikor a VOSZ elnöksége a konferenciasorozatról döntött, mindenki egyetértett azzal, hogy nem általánosságban kell beszélni a problémákról, hanem testközelbe kell vinni a konkrét gondokat és feladatokat. Az első, júliusi kkv-konferencián a mostanihoz képest „könnyebb” kérdések voltak napirenden a munkaerő helyzetéről, a Munkaerő Mentőcsomagról, a vezetői kihívásokról, a kkv-k online szerepvállalásáról és a vállalati diagnosztikáról. Azóta sokat változott, sokat romlott a helyzet Magyarországon és a világban.
A nyitóbeszéd után Perlusz László, a VOSZ főtitkárának előadása következett. A főtitkár érintette mind a világgazdaság, mind a magyarországi gazdasági helyzet trendjeit és összefüggéseit. Megtudhattuk, hogy sajnos a vártnál is erőteljesebb növekedéslassulás jön jövőre, és az egész euróövezetre a stagnálás lesz jellemző.
A hazai helyzet kapcsán szóba került az emelkedő államadósság és infláció, a gyengülő forint-árfolyam, a versenyképességi mutatók regionális összevetése alapján pedig látnunk kellett, hogy bizony elég messze vagyunk még Ausztria 2030-as „utolérésétől”, sőt. Mind termelékenységben, mind az egy alkalmazottra, illetve egy munkaórára jutó GDP tekintetében a lengyelek, a csehek és a szlovákok is előttünk járnak.
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége mindezt szem előtt tartja a kormánnyal folytatott egyeztetései során és azt is határozottan képviseli, hogy meg kell menteni a cégeket, mivel nagyon erős kapcsolat van aközött, hogy hány cég és hány foglalkoztatott van az adott régióban, illetve megyében.
Perlusz László előadása után Kincses János, az Electraplan Kft. ügyvezető igazgatója következett, aki a magyarországi energetikai helyzetről beszélt, és arról, hogyan lehetne csökkenteni a magyar kkv-k energiafüggőségét és kiszolgáltatottságát. Előadásából megtudhattuk, hogy Magyarországon azért sincs meg a szükséges energiafedezet, mert nem akkor használjuk fel a megtermelt energiát, amikor előállítjuk – többek között a megfelelő tárolókapacitások hiánya miatt. Németországnak, bár jobban kiépített rendszerrel bír, mégis hasonló problémával kell szembenéznie, mivel ott az újonnan üzembehelyezett gépjárművek 40 százaléka már elektromos hajtású, és ezeknek az autónak a rendszeres töltése jelentősen megterheli a német elektromos hálózatot.
Kincses János szerint Magyarországon megoldás lehet a társasági adó feltételeinek átdolgozása az energiafelhasználás optimalizálására irányuló beruházások további ösztönzése okán, illetve energiaközösségek létrehozása és energiakártya-rendszer bevezetése is hatékonyan működhetne.
A konferencia harmadik előadásában Krisán László, a KAVOSZ vezérigazgatója beszélt a kormánnyal történő egyeztetésekről és arról, hogy a Széchenyi Kártya Program valóban kiállta az idők próbáját és ma is az egyik legjobban működő pénzügyi konstrukció. Ennek szemléltetésére hozta fel, hogy csak idén befogadtak 64 ezer ügyfelet, ebből 40 ezer ügyféllel 1400 milliárd forint értékben szerződtek. Mint megjegyezte: mialatt az előadását tartja, „percenként 120 millió forintot helyeznek ki, tehát több mint 1,5 milliárd forintot 15 perc alatt”.
A konferencia utolsó előadását Uzonyi Imre, a FinAdin Zrt. ügyvezető igazgatója tartotta az árfolyamkockázat vállalatokra néző veszélyeiről. A szakembertől tippeket kaptak a résztvevők arra nézve, hogyan csökkenthetik az árfolyamkockázatukat és hogyan tudnának hatékonyabban kereskedni.
A konferencia előadásait IDE KATTINTVA nézheti meg.
További érdekes információkat találnak a szervezet honlapján is: http://vosz-bpmrsz.hu/