„A fenntarthatóság az emberiség jelen szükségleteinek kielégítése, a környezet és a természeti erőforrások jövő generációk számára történő megőrzésével együtt” – olvasható a munkacsoport bemutatkozó anyagában.
Miközben deklaráltan elismerik, hogy a fenntarthatóság fogalma ma sokunk számára ismert és fontos, úgy látják, a fenntartható fejlődés alapja, hogy a társadalom, a környezet és a gazdaság egyensúlyban álljon, és a jelen generációk szükségleteit kielégítve, ne veszélyeztesse a jövő generációk életét. Mint hangsúlyozzák, aktivitásaikat és eseményeiket ezen célok szerint valósítják meg.
A legjobb, ha a munkavállaló kezdeményez, és tölti meg értékkel a fenntarthatósági célokat
A munkacsoport legutóbbi workshopján mutatták be azt a Japánból származó élményprogramot, amelynek fókuszában a fenntarthatóság áll.
„A fenntarthatóság alapvető és talán legfontosabb feltétele az együttműködés, amely többek között közösséggé formál, csapatot épít, együttműködésre és aktivitásra inspirál” – mondja a COLLAB Mentoring szakembere.
Buzás Zsuzsanna úgy látja, hogy tetteink hatásának tudatosítása, felelősségünk vállalása és az elköteleződés a kulcskérdés. A motivációnövelés és a fenntarthatóság finom edukációja mellett a program egyik kiemelt célja, hogy felhívja a vállalati döntéshozók, a vezetők figyelmét arra, hogy a legideálisabb, ha ezeknek a programoknak, kezdeményezéseknek a motorjai maguk a munkavállalók.
„Hogyan tölthetjük meg tartalommal a szervezet ESG törekvéseit mind a külső, mind a belső ügyfelek számára?” – teszi fel a kérdést Buzás Zsuzsanna. Szerinte a világunkat modellező élményprogram a gamifikáció eszközével fejleszti a szemléletet, és megalapozza az ezt követő workshopot, amely során a résztvevők együtt keresik a megoldásokat a szervezet kihívásaira és a hosszú távú közös munkára a fenntartható fejlődési célok elérése érdekében.
A fenntarthatósági mentor szerint a program megvalósításával szervezeti szinten azonnal érzékelhető hatást lehet elérni: így a teljes vállalati együttműködések újradefiniálását, a fenntarthatósági célok miértjének és fontosságának megértését, vagy éppen a manapság elengedhetetlen employer branding és employee experience növelését.
„Egyéni szinten új értelmet és dinamikát nyer az együttműködés, közös értékké válik, célt ad az ESG projektnek és érzékelhetően nő a szervezet iránti elköteleződés” – mondja Buzás Zsuzsanna.
A VOSZ Budapesti és Pest Vármegyei Regionális Szervezetének fenntarthatósági munkacsoportja – amelynek korábbi eseményéről itt írtunk – számára egy háromórás demo verziót mutattak be Fodor Zsuzsanna facilitálásával. Buzás Zsuzsanna kiemelte: a visszajelzések alapján a résztvevők ajánlják a cégek számára a programot.
Játék, ami nem játék
Az ENSZ valamennyi tagországa által ratifikált, 17 fenntarthatósági célon alapuló játék Japánból származik, ahol három fiatal több évnyi kutatás, kísérletezés után alkották.
A workshopon a résztvevők lemodellezik, hogy miként alakítjuk a világunkat, tudatosítva cselekedeteink hatását a gazdaságra, a környezetre és a társadalomra.
„Tükröt mutat, fejleszti az önbizalmat, összekovácsol, megmutatja az együttműködésben rejlő erőt, miközben felhívja a figyelmet a felelős vállalatirányítás és a környezetvédelem fontosságára, a társadalmi helyzetre, a diverzitás nélkülözhetetlenségére, az inkluzivitás előnyeire, valamint arra, hogy minden döntésünkért felelősek vagyunk, cselekedeteinknek valós hatása van” – foglalja össze a játék hatását Buzás Zsuzsanna.
ZBT