A sorozat első rendezvényére november 6-án a veszprémi Gustóban került sor, majd délután folytatódott az Agóra Kulturális Központban, ahol a témát a nyugdíjasok szemszögéből közelítették meg.
A délelőtti vállalkozói szekciót Kósa Lajos, az Országos Szövetkezeti Tanács elnökének köszöntője nyitotta meg. Az előzetes felmérésekből kiderült, hogy a 2,7 millió nyugdíjasból nyolcszázezer jelezte: ha lenne rá lehetőség, akkor valamilyen módon visszatérne a munka világába.
„Értékes erőforrás: Az idősebb generáció foglalkoztatása a munkaerő-piaci kihívások tükrében” címmel Gazsi Attila, a VOSZ országos elnökhelyettesének, a Veszprém Vármegyei Szervezet elnökének nemzetközi kitekintésű, a jövő prognózisával, a hazai adatokat felvonultató prezentációja következett. Mint Gazsi Attila fogalmazott: óriási lehetőség van a nyugdíjas foglalkoztatásban, de ahhoz, hogy ezt mélyebben lássuk, tudnunk kell, hogy mi történik a világ gazdaságában. Ismertette az időskorúak foglalkoztatására ható tényezőket, és beszélt a baby-boomer generáció attitűdjéről, valamint munkavállalói tapasztalataikról is.
A nyugdíjasok foglalkoztatásának jogi kereteiről dr. Réti Mária és dr. Bak Klára, a Szövetkezeti Kutatóintézet Nonprofit Kft. vezető kutatói tájékoztattak. Az előadás a nyugdíjas foglalkoztatás formái közül részletesen foglalkozott a szövetkezeti formával, fókuszba állítva a közérdekű nyugdíjas szövetkezet szabályozási jellemzőit és annak előnyeit.
Dolgos Attila, a Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezetek Országos Érdekképviseleti Szövetségének alelnöke „Ismert generáció – új lehetőségek” címmel a nyugdíjas szövetkezetek mindennapjairól adott ismertetőt.
A délutáni szekció nyugdíjas résztvevőit Ovádi Péter országgyűlési képviselő köszöntötte, majd dr. Jászberényi József „Időskori életünk
szintjei” című előadása következett. A délutáni szekcióban Dolgos Attilától gyakorlati példákat is hallhattak az érdeklődők.
A munkaerő-piaci kezdeményezés célja a nyugdíjas foglalkoztatás munkaerőpiacra gyakorolt óriási potenciált jelentő pozitív hatásai mellett, a tagközpontú, rugalmas vállalkozási formában megvalósuló, a pénzkereset és a közösségi lét lehetőségét ötvöző közérdekű nyugdíjas szövetkezetek 2017 óta összegyűjtött tapasztalatainak széles körű ismertetése.
Az OFA Nonprofit Kft. által szakmailag koordinált programmal enyhíteni kívánják a magyarországi munkaerőhiányt, növelnék a foglalkoztatottságot, ismertetik a nyugdíjas foglalkoztatás pozitív hatásait. A KözÉSZ az eddigi gyakorlatorientált tapasztalatainak alapján szakértők bevonásával segíti a program megvalósítását, hangsúlyozza a közérdekű nyugdíjas szövetkezeti forma előnyeit.