Egészségre vállalkozunk! – ez a mottója a VOSZ Egészségügyi Tagozata által szervezett elsősegély és újraélesztési technikákat bemutató programnak. Az eseményen a Semmelweis Egyetem Sürgősségi Orvostani Klinikájának orvosai és egészségügyi szakemberei vezették az oktatást, hogy minél több ember elsajátíthassa az életmentés alapjait – írja a vaol.hu.
„Ez egy elméleti és gyakorlati képzés elsősegély témában, főként a gyakorlati formára összpontosítva. A 4 órás program keretében gyakorolhatják az érdeklődők a kompressziót, a defibrillátor használatát és minden olyan szakmai tudást, ami segít abban, hogy valakit visszahozzunk az életbe” – fogalmazott Glaser-Katona Zsuzsanna, a VOSZ Női Vállalkozói Szekciójának társelnöke, az egyik szervező.
„Úgy vélem, e téren nincs elég tudásunk, így egyfajta érzékenyítés céljából is kezdeményeztük a programot. Sokan csak a jogosítvány megszerzésénél kaptak elsősegély-oktatást, de nem biztos, hogy élő helyzetben az illető oda mer lépni és tudja, pontosan mit kell csinálni. Azt szeretnénk megtanítani, hogy merjünk odalépni, és mindezt szakszerűen és magabiztosan tegyük” – tette hozzá.
A bemutatót tartó egészségügyi szakemberek a Semmelweis Egyetem Sürgősségi Orvostani Klinika dolgozói: szakorvosok, mentősök, ápolók.
„A klinikát támogató Integrált Betegellátásért Közhasznú Alapítványnál önkénteskedik a csapatunk, járjuk az országot a programmal, most vagyunk először Szombathelyen. Célunk, hogy laikusokkal megismertessük az újraélesztés és az elsősegélynyújtás szakszerű módját” – emelte ki dr. Melicher Dóra a Semmelweis Egyetem Sürgősségi Orvostani Klinika szakorvosa. Azt is hozzátette, nekik az a tapasztalatuk, hogy az emberek rendkívül segítőkészek, megvan a szándék ilyen helyzetekben, viszont félnek cselekedni. Ennek az az oka, hogy nincs gyakorlatuk és életszerű tapasztalatuk, nem tudják pontosan, hogyan lássanak hozzá.
A szakorvos szerint ehhez kell a határozottság, az azonnaliság, a magabiztosság és természetesen a szakszerű tudás. Azt tapasztalták, ha megmutatják az embereknek gyakorlatban, élményszerűen, és ki is próbálhatják szituációs gyakorlatokban próbababákon, kialakulhat a magabiztosság.
„Olyan szituációkat hoztunk, amelyek bármikor előfordulhatnak akár buszon vagy a nagymamánkkal otthon: ájulás, asztmás roham, szélütés, szívinfarktus, anafilaxiás sokk. Eljátsszuk ezeket a szituációkat, és megmutatjuk, hogyan kell azokat kezelni – mondta a szakorvos.
(Fotó: Unger Tamás)