A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) Hajdú-Bihar Vármegyei Év Vállalkozója és a Prima Díjátadó Gáláját november 9-én tartották a debreceni Csokonai Fórumban. A szombat esti rendezvényen kiderült, kik az idei év példamutató közéleti, gazdasági és kulturális teljesítményt nyújtó személyek, akik kiérdemelték a Demján Sándor által alapított vármegyei Prima Díjakat és a Prima Különdíjat. A Prima Primissima rendszeréhez Hajdú-Bihar vármegye 2007-ben csatlakozott – írja a haon.hu.
A jövő kulcsa a kkv-k és a nagyvállalatok együttműködése
„Debrecen és régiónk gazdasági környezete az elmúlt években jelentős változáson ment keresztül. Világhírű vállalatok érkeztek régiónkba, a modern beruházások új lehetőségeket teremtenek. Meggyőződésem, hogy a velük együtt érkező magas termelékenységi szint, a digitalizáció, a kiemelkedő vállalati kultúra előnyére válik nemcsak a helyi gazdaságnak, a régióknak, hanem az egész nemzeti gazdaságnak, az országnak” – kezdte köszöntőjét Balogh Károly, a VOSZ vármegyei elnöke. Elmondta, a multik megjelenésével erőteljesen emelkedett a bérszínvonal, a munkaerő-elszívás komoly kihívás elé állítja a kisebb cégeket. Ezt tovább nehezíti a csillagok nem optimális állása, hiszen a járvány és az infláció mellett már a német és az európai gazdaság stagnálásával is számolnia kell a kkv-szektornak.
„Örömteli fény az alagút végén, hogy a kormány gazdasági terveiben kiemelt prioritást kapnak a magyar kkv-k, a családi cégek, s ezt a programot a VOSZ alapítójáról, örökös elnökéről, Demján Sándorról nevezték el. Azt gondolom, elengedhetetlen, hogy olyan intézkedések szülessenek, amelyek elősegítik a kkv-k versenyképességének megőrzését és megerősítését ebben az új környezetben. Ők jelentik a hazai gazdaság immunrendszerét” – fogalmazott a VOSZ vármegyei elnöke, majd hozzátette: azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a multivállalatok jelenléte nemcsak kihívásokat, hanem lehetőségeket is rejt magában a kkv-szektor számára. A jövő egyik kulcsa abban rejlik, hogy miként tud ez a két szektor együttműködni. A nagyvállalatok beszállítói láncába való bekerülés, a technológiai tudás átvétele, valamint a közös innováció új távlatokat nyithat a helyi vállalkozások számára. Ezt a feladatot tekintem személyes hitvallásomnak, elnöki tevékenységem fokmérőjének. Akkor fogom sikeresnek értékelni a megyei elnökségünk munkáját, ha egyre több helyi családi vállalkozást sikerül értékes beszállítóként látni a régió gazdaságát képviselő valamelyik nemzetközi nagyvállalat beszállítói között” – emelte ki.
Debrecent akarják utánozni Győrtől Budapestig
„Ha megnézzük Debrecen és vonzáskörzetének elmúlt tíz évét, azt látjuk, hogy egy valóságos mese válik valóra, mert senki se hitte volna, hogy ekkora multinacionális cégek itt fognak majd gyárakat alapítani. Senki se hitte volna, hogy a GDP 4 százalékát a térség fogja nyújtani és senki sem hitte volna, hogy egy kamara, egy vállalkozók és munkáltatóknak a szövetsége, egy kormányzati szakpolitika, a cégeknek a közössége tud együtt úgy dolgozni, hogy ma már Debrecenre és vonzáskörzetére úgy néznek, mint egy követendő példára, s mindenki ezt akarja utánozni Győrtől Budapestig” – fogalmazott beszédében Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára, a rendezvény fővédnöke.
Hangsúlyozta, ez az összetartó, jól együttműködő közösség a kulcsa Debrecen jövőbeli fejlődésen, illetve az, hogy ezt továbbadják a következő generációra. „Azt szeretném kérni önöktől, hogy ne csak mindig az üzlet vezérelje önöket. Ha az üzleti érzékük és a szívük is egyszerre, ugyanazon a helyszínen, ugyanazon az időben dobban, akkor abból valami nagyon különleges tud születni. Debrecenben már ez megszületett, ezt ápolni, védeni, óvni kell, hogy ebből még nagyobb dolgok jöjjenek a jövőben” – mondta az államtitkár.
Magyarország fejlődésének motorja lesz Debrecen
„Sokan nem hittek abba, hogy Debrecenből meg lehet fordítani a világnak, a régiónak és ennek a városnak a jövendőjét. De voltak néhányan, akik hittek ebben. Ez tette lehetővé azt, hogy valóban világraszóló sikereket érjünk el az elmúlt tíz évben. Az elmúlt tíz esztendő egyik legnagyobb eredménye számomra, amikor egy teljesen független megmérettetés alapján a világ egyik legnagyobb pénzügyi-gazdasági szaklapja, a Financial Times a világ tíz legjobb tőkevonzó képességgel rendelkező városa közé választotta Debrecent – idézte fel Papp László, Debrecen polgármestere.
A városvezető kiemelte, az utóbbi tíz évben több mint 12 milliárd eurónyi működő tőke érkezett a városba, munkahelyek ezrei jöttek létre. Megjegyezte, az elmúlt időszak alapvetően a multinacionális vállalatokról, a nagy ipari szereplők Debrecenbe csábításáról és itteni beruházásaikról szólt. „Az az egész gazdaságfejlesztési modul a bölcsője az a kkv-szektor megerősítéséből indult ki, csak aztán egy picit gyorsabban haladtunk, mint ahogy mi magunk is gondoltuk. Most ideje visszatérni a kis- és középvállalkozások világába. Ebben a gondolatkörben fogant meg az az ötlet, hogy a város gazdasági fejlődésének ívét tekintve el fog jönni az a pillanat, amikor már azt preferáljuk, hogy a helyi, magyar tulajdonú családi vállalkozások legyenek sikeresek a következő években” – mondta Papp László. Mint kifejtette, a debreceni gazdaságfejlesztési folyamatok alapvetően akkor sikeresek, hogyha ebben az értékláncban a debreceni és a hajdú-bihari kkv-k is megtalálják a helyüket. Ezen célok alapján indult el a Déli Gazdasági Övezetben a KKV Park kialakítása, ahol több mint 13 milliárd forintnyi beruházás és 262 új munkahely mutatja, mennyire életképesek, s elszántak a debreceni kis- és középvállalkozások. „Szívből gratulálok a város nevében valamennyi díjazottnak, legyen szó a gazdaság területén elért sikerekről, legyen szó a sport, a művészet, kultúra vagy egyéb más területeken szerzett érdemekről. Büszkék vagyunk arra, hogy erős szövetségben együtt tudjuk építeni ezt a nagyszerű várost, ezt a nagyszerű vármegyét, ami meggyőződésem szerint a következő években valóban Magyarország fejlődésének legerősebb motorja lesz” – zárta gondolatait Papp László.
Ők lettek az Év Vállalkozója díj nyertesei Hajdú-Bihar vármegyében
- Harangi Emil, a Metal-Sheet Kft. ügyvezető igazgatója (ipar kategória)
- Szabó Viktor, az Bold Agro Mezőgazgasági Kft. ügyvezető igazgatója (agrárium kategória)
- Czírbusz István, Baromfiudvar 2002 Kft. és a Mirbesz Kereskedelmi Kft. társalapítója (kereskedelmi kategória)
- Zajdó Csaba, Innonic Cégcsoport alapítója (innováció)
- Boros József vállalkozó (vendéglátás kategória)
- Tama Hungary Kft. (felelős multinacionális vállalat kategória)
Három Prima Díjat és egy Prima Különdíjat osztott ki a Hajdú-Bihar Vármegyei Prima Díj Alapítvány Kuratóriuma:
- Prima Díjat vehetett át Földeáki Nóra színművész (Magyar Színház-, Film- és Táncművészet kategória),
- Prima Díjat vehetett át a Prof. Dr. Nagy Péter és Prof. Dr. Balla József kutató páros (Magyar tudomány kategória),
- Prima Díjat vehetett át Péter Bence zongora virtuóz (Magyar zeneművészet kategória),
- Prima Különdíjat vehetett Herczeg András futballedző, a DVSC korábbi szakvezetője (Magyar sport kategória).
A díjátadó végén Gazsi Attila, a VOSZ elnökhelyettese gratulált az Év Vállalkozója és a vármegyei Prima Díjban részesülteknek. „Ők azok, akik inspirációt adnak mindannyiunknak, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból. Hajdú Bihar vármegye kiválóságai a mai napon igazi példaképekké váltak, akik a szűkebb közösségük hírnevét is méltó módon öregbítik tevékenységükkel” – hangsúlyozta. „Nem lehet elégszer elmondani, hogy Demján Sándor nélkül az év vállalkozója és Príma-díj mozgalom nem létezne. Ő volt a magyar tudomány és kultúra legfontosabb intézményen kívüli támogatója. Ő teremtett hidat a gazdaság szereplői és a kulturális élet kiválóságai között, ezzel legfőbb példaképpé emelkedett, mert mindannyian tudjuk, hogy élni sötétben is lehet, alkotni csak világosságban. Ez úton szeretnék köszönetet mondani mindazoknak, akik ápolják ezt a hagyományt és lehetővé tették, hogy a mai gála létrejöjjön” – fogalmazott Gazsi Attila.
A díjazottakat részletesen bemutató ünnepi kiadvány ide kattintva érhető el.
(Fotók: Molnár Péter és VOSZ)