Az előző negyedévhez képest – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint – a gazdaság teljesítménye 0,2 százalékkal csökkent. Ez volt zsinórban a harmadik olyan negyedév, amelyben csökkent a GDP.
A gazdasági teljesítmény csökkenéséhez legnagyobb mértékben az ipar járult hozzá. A visszaesést mérsékelte a mezőgazdaság és a szolgáltatások jó teljesítménye. A szolgáltatások növekedéséhez főként az egészségügy járult hozzá, megközelítve a koronavírus-járvány előtti szintet – írják a KSH szakértői.
Nagy János: Folytatódott a technikai recesszió
Folytatódott a tavalyi második félévben kezdődött technikai recesszió – írja Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője.
A részletek egyelőre nem ismertek, a hivatal rövid kommentárja szerint a gazdasági teljesítmény csökkenéséhez legnagyobb mértékben az ipar járult hozzá. A visszaesést mérsékelte a mezőgazdaság és a szolgáltatások jó teljesítménye. A szolgáltatások növekedéséhez főként az egészségügy járult hozzá, megközelítve a koronavírus-járvány előtti szintet.
A korábban közzétett havi termelési adatok már mutatták, hogy a legtöbb fronton visszaesés következett be január-márciusban: a kiskereskedelem különösen, de az ipar és az építőipar is meglehetősen gyengén teljesített a tárgyidőszakban. Bizonyos szolgáltatáscsoportok járulhattak hozzá pozitívan a GDP-változáshoz, mint például az elmúlt időszakban is kiemelkedő turizmus. Továbbá pozitív fejlemény lehet az agrárium átlag feletti teljesítménye.
A gazdasági aktivitás mélypontja az első negyedév végén lehetett jelenlegi információk alapján, majd ezt követően, fokozatosan elindulhat(ott) felfelé a hazai konjunktúra. Látványosabb elmozdulás ugyanakkor a második félévben jöhet. A mérséklődésnek indult, de továbbra is extrém magas infláció visszaszorítja a fizetőképes keresletet.
A rendkívül kedvezőtlenné váló kamatkörnyezet és a kormányzati halasztások a beruházási aktivitás érdemi lassulását eredményezik. Mindemellett egyelőre a globális gazdaság fellendülése is várat magára, ami hátráltatja a jelentős hazai kapacitásbővítések exportlehetőségeinek kiaknázását – kommentálja a jelentést Nagy János.
Az uniós sereghajtók között a magyar GDP-adat
2022 negyedik negyedévében az előző negyedévhez képest 0,1 százalékkal csökkent, éves szinten 1,7 százalékkal nőtt az uniós GDP - ismertette az Eurostat.
A 2023. I. negyedév a litván gazdaságban hozta a legnagyobb, 3,6 százalékos éves GDP-csökkenést, majd a mínusz 1,1 százalékos magyar mutató következik. Az Eurostatot tájékoztató tagállamok közül ezeken túl csak Csehországban (mínusz 0,2 százalék) és Németországban (mínusz 0,1 százalék) regisztráltak visszaesést.
A legerősebb év/év adattal Spanyolország büszkélkedhet (3,8 százalék), „dobogós” még a 3,4 százalékos ciprusi és a 2,8 százalékos román adat is.